Z HISTÓRIE KÚPEĽOV PIEŠŤANY
V kúpeľoch Piešťany, pôvodne nazývané Pescan, boli nájdené kosti pravekých zvierat a stopy osídlenia pravekým človekom, ktoré svedčia o tom, že ich do údolia prilákali horúce pramene. Jedným zo vzácnych nálezov je malá soška v tvare ženy z mamutieho skla známa ako Moravianska Venuša, ktorej vek vedci odhadujú na viac ako 22 tisíc rokov.
Prvá písomná zmienka o meste Piešťany pochádza z roku 1113. Sláva kúpeľov sa však začala rodiť až v druhej polovici 17. storočia, keď sa z nich stávalo obľúbené miesto pre relaxáciu a zotavenie.
Prvý kúpeľný dom bol postavený v roku 1822 a následne k nim pribudli ďalšie významné budovy.
V 20. storočí tu vyrástli aj hotely Thermia Palace, Pro Patria a hotel Excelsior. Tieto hotely prispeli k ďalšiemu rozvoju regiónu, poskytujúc ubytovanie a liečebné služby na vysokej úrovni.
V období medzi svetovými vojnami Piešťany získali medzinárodný význam vďaka unikátnym liečebným metódam založeným na lokálnych prírodných zdrojoch.
Počas 20. storočia kúpele navštívilo množstvo významných osobností, vrátane členov kráľovských rodín a popredných politikov.
K najväčšiemu rozvoju kúpeľov prispela rodina Winterovcov, najmä Ľudovít Winter, ktorý sa zaslúžil o modernizáciu a rozšírenie kúpeľných služieb.
Ľudovít Winter, zakladateľ piešťanských kúpeľov, zohral kľúčovú úlohu v ich rozvoji, ktorým sa z obyčajnej dediny stali svetoznáme kúpele. Svoje najplodnejšie roky venoval modernizácii a rozširovaniu kúpeľných služieb, čím značne prispel k ich prosperite. Avšak na sklonku života čelil ťažkým skúškam, keď mu komunistický režim v 50. rokoch 20. storočia zakázal vstup na Kúpeľný ostrov a jeho rodine znárodnil majetok, čo ho pripravilo o možnosť ďalej sa podieľať na rozvoji kúpeľov. Dožil v hmotnej núdzi s dôchodkom 250 korún mesačne, čo bol smutný kontrast k jeho predchádzajúcim úspechom.